AUTOMOTIVE GRADE PROFESSIONAL DÜNNSCHICHT-CHIP-WIDERSTAND (ART..A Serie ART02BTC2672A)
ART02BTC2672A
Professioneller Dünnschicht-Chipwiderstand in Automobilqualität – Serie ART..A
ART..A Series0402 ±0.1% 25 1/10W Series26.7KΩ 10K/Reel
GrößeToleranzTCR (ppm /℃)LeistungWiderstand (Ohm)Verpackung
0402±0.1%251/10W26.7K10K/Reel
Umwelteigenschaften
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25/-55/+25/+125/+25°C
Short Time Overload(Standard operation mode Δ R± 0.10% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Short Time Overload(Power operation mode Δ R± 0.25%
Insulation Resistance >1000 MΩ MIL-STD-202 Method 302
Apply 100VDC for 1 minute
Endurance Standard at 70°C, 1000hrs, Δ R± 0.15% MIL-STD-202 Method 108
RCWV with 1.5 hrs ON and 0.5 hrs OFF
Standard at 70°C, 8000hrs, Δ R± 0.25%
Power at 70°C, 1000hrs, Δ R± 0.3%
Power at 70°C, 8000hrs, Δ R± 0.5%
Advanced temperature at 85°C, 1000hrs, Δ R± 0.5%
High Temperature Exposure 125°C , Δ R± 0.15% EN 60115-1 CLAUSE 4.25.3
1000 hrs
155°C , Δ R± 0.3%
175°C , Δ R± 0.5%
Temperature Cycling Δ R± 0.25% JESD22 Method JA-104
-55°C to +155°C, 1000 cycles
Biased Humidity Standard operation mode
Δ R± 0.5%
MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power(≦100V)
Bending Strength (Board Flex) Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds. Bending displacement 0402 0603 0805 1206 size: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
IEC-60115-1 4.17
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.18
IEC-60115-1 4.18
260± 5°C for 10 seconds
Terminal strength No broken AEC-Q200-006
0402 0603: Force of 1.8kg for 60 seconds.
Others: Force of 1.8kg for 60 seconds.
Mechanical Shock Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations,
10-2000 Hz
ESD Δ R± 0.5% AEC-Q200-002
Human body model
0402 0.2KV;0603 0.5KV; 0805 1.5KV; 1206 2.0KV
Resistance to solvents Marking Unsmeared MIL-STD-202 Method 215
Add Aqueous wash chemical - OKEM Clean or equivalent. Do not use banned solvents.
Flammability No ignition of the tissue paper or scorching or the pinewood board UL-94
V-0 or V-1 are acceptable. Electrical test not required.
External Visual No visible damage. MIL-STD-883 Method 2009
Electrical test not required. Inspect device construction, marking and workmanship.
Physical Dimension As Spec JESD22 Method JB-100
Verify physical dimensions to the applicable device detail specification.
Note: User(s) and Suppliers Specification. Electrical test not required.
RCWV (Rated continuous working voltage)= √(P x R) or Max. Operating voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
☑ Shelf Life: 2 years from production date.
Lötbedingungen
Soldering Condition (IPC/JEDEC J-STD-020)
Kennzeichnung
0603 3digit marking
Marking Table
Code E96 Code E96 Code E96 Code E96
309
Code A B C D E F G H X Y Z
Multiplier 10s0 101 102 103 104 105 106 107 10-1 10-2 10-3
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ
E24 10 11 12 13 15 16 18 20 22 24 27 30 33 36 39 43 47 51 56 62 68 75 82 91
Verpackung
Packing Quantity & Reel Specifications (Unit :mm)
Type ØA ØB ØC W T Paper Type(EA) Emboss Plastic Tape(EA) Packing Quantity & Reel Specifications
ART02 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 10,000 -
ART03 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 5,000 -
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A (mm) B (mm) W (mm) E (mm) F (mm) P0 (mm) P1 (mm) P2 (mm) ØD0 (mm) T (mm)
■ Peel force of top cover tape.
■ The peel speed shall be about 300mm/min ± 5%.
■ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf.
Type A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 T
☑ Peel force of top cover tape
Code
  • 672A
Bester Verkauf
Mit Sitz in Taiwan ist Viking Tech Corporation seit 1997 einer der führenden AUTOMOTIVE GRADE PROFESSIONAL DÜNNSCHICHT-CHIP-WIDERSTAND (ART..A Serie ART02BTC2672A) Hersteller.Und ihre Produkte werden in der Automobil- und Elektronikgeräteanwendungen eingesetzt, mit einer Fertigungstoleranz von bis zu 0,01 % und einem TCR von bis zu 2 ppm in einer breiten Palette von Gehäusegrößen.