AUTOMOTIVE GRADE PROFESSIONAL DÜNNSCHICHT-CHIP-WIDERSTAND (ART..A Serie ART02BTC3322A)
ART02BTC3322A
Professioneller Dünnschicht-Chipwiderstand in Automobilqualität – Serie ART..A
ART..A Series0402 ±0.1% 25 1/10W Series33.2KΩ 10K/Reel
GrößeToleranzTCR (ppm /℃)LeistungWiderstand (Ohm)Verpackung
0402±0.1%251/10W33.2K10K/Reel
+25/-55/+25/+125/+25°C
Short Time Overload(Standard operation mode Δ R± 0.10% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Short Time Overload(Power operation mode Δ R± 0.25%
Insulation Resistance >1000 MΩ MIL-STD-202 Method 302
Apply 100VDC for 1 minute
Endurance Standard at 70°C, 1000hrs, Δ R± 0.15% MIL-STD-202 Method 108
RCWV with 1.5 hrs ON and 0.5 hrs OFF
Standard at 70°C, 8000hrs, Δ R± 0.25%
Power at 70°C, 1000hrs, Δ R± 0.3%
Power at 70°C, 8000hrs, Δ R± 0.5%
Advanced temperature at 85°C, 1000hrs, Δ R± 0.5%
High Temperature Exposure 125°C , Δ R± 0.15% EN 60115-1 CLAUSE 4.25.3
1000 hrs
155°C , Δ R± 0.3%
175°C , Δ R± 0.5%
Temperature Cycling Δ R± 0.25% JESD22 Method JA-104
-55°C to +155°C, 1000 cycles
Biased Humidity Standard operation mode
Δ R± 0.5%
MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power(≦100V)
Bending Strength (Board Flex) Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds. Bending displacement 0402 0603 0805 1206 size: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
IEC-60115-1 4.17
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.18
IEC-60115-1 4.18
260± 5°C for 10 seconds
Others: Force of 1.8kg for 60 seconds.
Mechanical Shock Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations,
10-2000 Hz
ESD Δ R± 0.5% AEC-Q200-002
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ
■ Peel force of top cover tape.
■ The peel speed shall be about 300mm/min ± 5%.
☑ Peel force of top cover tape
Code
  • 322A
Bester Verkauf
Mit Sitz in Taiwan ist Viking Tech Corporation seit 1997 einer der führenden AUTOMOTIVE GRADE PROFESSIONAL DÜNNSCHICHT-CHIP-WIDERSTAND (ART..A Serie ART02BTC3322A) Hersteller.Und ihre Produkte werden in der Automobil- und Elektronikgeräteanwendungen eingesetzt, mit einer Fertigungstoleranz von bis zu 0,01 % und einem TCR von bis zu 2 ppm in einer breiten Palette von Gehäusegrößen.