Resistor de Chip de Película Delgada (Serie ARG ARG03BTC1022)
ARG03BTC1022
Resistor de Chip de Película Delgada (Serie ARG ARG03BTC1022) Files Download
ARG Series0603 ±0.1% 25 1/10W Series10.2KΩ 5K/Reel
TamañoToleranciaTCR (ppm /℃)PotenciaResistencia (Ohm)Paquete
0603±0.1%251/10W10.2K5K/Reel
Características Ambientales
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25/-55/+25/+125/+25°C
Short Time Overload ΔR±0.2% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance >9999 MΩ MIL-STD-202 Method 302
Apply 100VDC for 1 minute
Endurance ΔR±0.5% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
Damp Heat with Load   ΔR±0.5% MIL-STD-202 Method 103B
40±2°C, 90~95% R.H. RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
Bending Strength ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending amplitude 3 mm for 10 seconds
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Dielectric Withstand Voltage By Type MIL-STD-202 Method 301
Max. overload voltage for 1 minute
Thermal Shock ΔR±0.2% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~150°C, 100 cycles
Low Temperature Operation ΔR±0.5% JIS-C-5201-1 4.36
1 hour, -65°C, followed by 45 minutes of RCWV
High Temperature Exposure ΔR±0.5% MIL-STD-202 Method 108
at 155°C for 1000 hrs
RCWV(Rated continuous working voltage)= √(P*R) or Max. Operating voltage whichever is lower
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Condición de Soldadura
IR Reflow Soldering / Wave Soldering (Flow Soldering)
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(2) Time of wave soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(3) Time of soldering iron at maximum temperature point 410°C:5s
Marcado
0603 3digit marking
Marking Table
Code E96 Code E96 Code E96 Code E96
309
Code A B C D E F G H X Y Z
Multiplier 10s0 101 102 103 104 105 106 107 10-1 10-2 10-3
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω  102=1KΩ
E24 10 11 12 13 15 16 18 20 22 24 27 30 33 36 39 43 47 51 56 62 68 75 82 91
0805~2512 4digit marking
Example
Resistance 100Ω 2.2KΩ 10KΩ 49.9KΩ 100KΩ
marking 1000 2201 1002 4992 1003
Embalaje
Packing Quantity & Reel Specifications (Unit :mm)
Type ØA ØB ØC W T Paper Type(EA) Emboss Plastic Tape(EA) Packing Quantity & Reel Specifications
ARG02 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 10,000 -
ARG03 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 5,000 -
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 T
☑ Peel force of top cover tape
☑ The peel speed shall be about 300mm/min±5%
☑ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf
Código
  • 1022
Mejor venta
Resistor de Chip de Película Delgada (Serie ARG ARG03BTC1022)Fabricante - Viking
Con sede en Taiwán, Viking Tech Corporation es uno de los principales fabricantes de Resistor de Chip de Película Delgada (Serie ARG ARG03BTC1022) desde 1997.Y sus productos se utilizan en aplicaciones automotrices y de dispositivos electrónicos, con una tolerancia de fabricación de hasta 0.01% y un TCR de hasta 2 ppm en una amplia gama de tamaños de paquete.