Resistor de Chip de Array Plano de Película Gruesa de Grado Automotriz (Serie CNF..A CNF43JTFX1104A)
CNF43JTE1104A
Resistor de chip de matriz plana de película gruesa de grado automotriz - Serie CNF..A
CNF..A Series0603 ±5% 200 1/10W Series1.1MΩ 10K/Reel
TamañoToleranciaTCR (ppm /℃)PotenciaResistencia (Ohm)Paquete
0603±5%2001/10W1.1M10K/Reel
Diagrama de Circuito Equivalente
Resistor Array - CN Series Equivalent Circuit Diagram
Características Ambientales
Item Requirement Test Method
± 1% ± 5% Jumper
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ± (1.0% + 0.05Ω) ± (2.0% + 0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ³10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Operational Life ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased Humidity ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power
High Temperature Exposure ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.10Ω)
CN-21/41:
± (3.0% + 0.10Ω)
<50mΩ
CN-21/41:
<100mΩ
MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 210
260± 5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%
JIS-C-5201-1 4.18
260± 5°C for 30 seconds
Temperature Cycling ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.05Ω) <50mΩ JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
Mechanical Shock ± (0.25% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ± (1% + 0.05Ω) AEC-Q200-002
Human body, 2KV
Resistance to Solvents No visible damage on appearance and marking. MIL-STD-202 Method 215
Add Aqueous wash chemical - OKEM Clean or equivalent. Do not use banned solvents.
Terminal Strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1.8kg for 60 seconds.
Flammability No ignition of the tissue paper or scorching or the pinewood board UL-94
V-0 or V-1 are acceptable. Electrical test not required.
Sulfur Test ± R± 5% <100mΩ EIA-977 (Condition A)
60± 2°C, no power rating for 480 hrs.
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Condición de Soldadura
Soldering Condition (IPC/JEDEC J-STD-020)
Marcado
No Marking for CN-21 / CN-41
Jumper for all: Letter "0"
1% for CN-42 / CN-43: 4 digits marking (non-including E24 series)
Example:
Resistance 102Ω 2.49KΩ 30K1Ω 49.9KΩ 121KΩ
marking 1020 2491 3012 4992 1213
5% for CN-42 / CN-43: 3 digits marking in E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ (1st and 2nd are E24 code and 3rd code is multiplier)
E24
code
Embalaje
Reel Specifications & Packaging Quantity
Type Packaging Quantity Tape Width Reel Diameter ΦA
(mm)
ΦB
(mm)
ΦC
W
T
CN-21
CN-41
Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
CN-42 Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
20K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
40K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
CN-43 Paper 5K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
10K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
20K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A
B
W
E
F
P0
P1
P2
ΦD0
T
Código
  • 1104
Descarga de Archivos
  • Hoja de datos
    Hoja de datos
Mejor venta
Con sede en Taiwán, Viking Tech Corporation es uno de los principales fabricantes de Resistor de Chip de Array Plano de Película Gruesa de Grado Automotriz (Serie CNF..A CNF43JTFX1104A) desde 1997.Y sus productos se utilizan en aplicaciones automotrices y de dispositivos electrónicos, con una tolerancia de fabricación de hasta 0.01% y un TCR de hasta 2 ppm en una amplia gama de tamaños de paquete.