Inductor de modo común de chip (serie CM CMH06MT102)
CMH06MT102
Inductor de modo común de chip (serie CM CMH06MT102) Files Download
CM Series1206 ±20% 1000μH 1 Ω 230mA 125V 10MΩ min.
1206±20%1000100MHz12305012510
Características Ambientales
Electrical Performance Test
ItemsRequirementTest Conditions / Test Methods
ImpedanceRefer to standard electrical
characteristic spec.
Component should not be damaged
LCR Meter HP 4291B
DC Resistance DCRMicro-Ohm meter (GOM-801G)
Withstand Voltage (VDC)Test Voltage: 2.5 Times Rated Voltage
Testing Time: 60 seconds
Charge Current: 0.5mA
Rated Voltage (VDC)Test Voltage: Rated Voltage
Testing Time: 1 to 5 seconds
Charge Current: 1mA
Insulation Resistance (I.R)Charge Current: 1minute
10M ohm min.
Mechanical Performance Test
Component Adhesion
(Push Test)
Base: 0805≧2 Lbs
Cover: 0805≧1 Lbs
Base: 1206≧4 Lbs
Cover: 1206≧2 Lbs
The component should be soldered (232°C± 5°C for 10 sec.) to tinned copper substrate
DropComponent should not be damagedDropping chip by each side and corner. Drop 10 times in total
Drop height: 100 cm
Drop weight: 125 g
Vibration Test (Low Frequency)Component should not be damaged1. Amplitude: 1.5 m/m
2. Frequency: 10-55-10Hz (1min.)
3. Direction: X, Y, Z
4. Duration: 2 Hrs/X, Y, Z
Climatic Test
Low Temperature StorageImpedance change: Within± 20%
Without distinct damage in appearance
1. Temp: -40 ±2°C
2. Time: 1000±48 Hours
3. Component should be tested after 1hour at room temperature
Thermal Shock
Total: 5 Cycles
High Temperature Storage1. Temp: 85 ± 2°C
2. Time: 1000 ± 48 Hours
Humidity1. Temp: 40 ± 2°C
2. R.H. : 90 ~ 95%
3. Time: 48 ±2 Hours
High Temperature Load LifeThere should be no evidence of short or open circuit1. Temp: 85 ± 2°C
3. Load: Allowed DC Current
Low Temperature Load Life1. Temp: -40 ± 2°C
3. Load: Allowed DC Current
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH