Résistance à film épais anti-soufre (Série AS AS01FTF1R10)
AS01FTF1R10
Résistance à film épais anti-soufre (Série AS AS01FTF1R10) Files Download
Résistance de puce en film épais anti-sulfuré - Série AS
AS Series0201 ±1% 200 1/20W Series1.1Ω 10K/Reel
TailleToléranceTCR (ppm /℃)PuissanceRésistance (Ohm)Emballage
0201±1%2001/20W1.110K/Reel
Spécifications électriques de haute puissance
Item / Type Power Rating
at 70°C
Operating Temp.
Range
Max.
Operating Voltage
Max.
Overload Voltage
Resistance Range TCR
(PPM/°C)
±1%
(E24、E96)
±5%
(E24)
AS01 (0201) 1/12W -55 ~ +125°C 25V 50V 10Ω - 1MΩ ±200
AS02 (0402) 1/10W -55 ~ +155°C 50V 100V 1Ω - 9.76Ω
10Ω - 1MΩ
±200
±100
AS03 (0603) 1/4W 75V 150V
AS05 (0805) 1/3W 150V 300V
AS06 (1206) 1/3W 200V 400V
AS10 (1210) 1/2W 200V 400V
AS0A (2010) 1W 200V 400V
Operating Voltage=√(P*R) or Max. Operating Voltage listed above, whichever is lower.
Overload Voltage=2.5*√(P*R) or Max. Overload Voltage listed above, whichever is lower.
☑ Viking is capable of manufacturing the optional spec based on customer's requirement.
Caractéristiques environnementales
Item Requirement Test Method
±1% and Below ±5% Jumper
Temperature Coefficient of
Resistance (T.C.R.)
As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(1.0%+0.05Ω) ±(2.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds, 2 seconds for high power series
Insulation Resistance ≧10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) <100mΩ JIS-C-5201-1 4.25
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) <100mΩ JIS-C-5201-1 4.24
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.5%+0.10Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.23
at +125/+155°C for 1000 hrs
Bending Strength ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 5 seconds
2010, 2512 sizes: 2mm   Other sizes: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.5%+0.05Ω) ±(1.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.18
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%