Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTD1M50)
LR12FTD1M50
resistori in metallo
Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTD1M50) Files Download
LR Series2512 ±1% 50 1W Series1.5mΩ
DimensioneTolleranzaTCR (ppm /℃)PotenzaResistenza (Ohm)
2512±1%501W1.5m
Specifiche Elettriche di Alta Potenza
Item
Part No.
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12□TDS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12□TWS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12□TES□□□□ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12□TKS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Operating Current =√(P/R), Operating Voltage=√(P*R)
☑ Viking has the ability of manufacture following options based on customer's requirement..
Esempio di codici di resistenza
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
Codes R001 R002 R007 R010
Caratteristiche ambientali
Endurance
Item/th> Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Riflusso
Ultra Low Ohm (Metal Strip) Chip Resistor - LR Series Reflow
☑ Green coating ”Reflow Air Convection ”is available
☑ Green coating can't be working with wave soldering bath
Misurazioni
1. LR12 4-wire precision measurement (Black Coating)
■ Equipment: ADEX AX-1152D DC Low Ohm Meter
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mΩ~10mΩ)
LR12  4-wire precision measurement (Black Coating)
2. LR12 4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
■ Note: No circuits between pads to avoid short circuit
LR12  4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
3. LR12 2-wire pad layout
LR12  2-wire pad layout
Imballaggio
Embossed Plastic Tape Specifications
Emboss Plastic Tape Specifications
Type Resistance
(mΩ)
A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 ΦD1 T Quantity
(EA)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Codice
  • 1M50
Download dei file
  • Scheda Dati
    Scheda Dati
    Resistore Chip Ultra Basso Ohm (Striscia Metallica) - Serie LR
Miglior Vendita
Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTD1M50) Produttore - Viking
Con sede a Taiwan, Viking Tech Corporation è uno dei principali produttori di Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTD1M50) dal 1997.E i loro prodotti sono utilizzati in tutto il settore automobilistico e nelle applicazioni di dispositivi elettronici, con tolleranze di produzione fino allo 0,01% e TCR fino a 2 ppm in un'ampia gamma di dimensioni dei pacchetti.