Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTDS1M50)
LR12FTDS1M50
resistori in metallo
Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTDS1M50) Files Download
LR Series2512 ±1% 50 2W Series1.5mΩ
DimensioneTolleranzaTCR (ppm /℃)PotenzaResistenza (Ohm)
2512±1%502W1.5m
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12□TDS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12□TWS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12□TES□□□□ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12□TKS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mΩ~10mΩ)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Codice
  • 1M50
Miglior Vendita
Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTDS1M50) Produttore - Viking
Con sede a Taiwan, Viking Tech Corporation è uno dei principali produttori di Resistore a chip ultra bassa ohm (Metal Strip) (Serie LR LR12FTDS1M50) dal 1997.E i loro prodotti sono utilizzati in tutto il settore automobilistico e nelle applicazioni di dispositivi elettronici, con tolleranze di produzione fino allo 0,01% e TCR fino a 2 ppm in un'ampia gamma di dimensioni dei pacchetti.