Ultra-Niedrigohmiger (Metallstreifen) Chip-Widerstand (LR-Serie LR12JTDS1M50)
LR12JTDS1M50
Metallwiderstände
Ultra-Niedrigohmiger (Metallstreifen) Chip-Widerstand (LR-Serie LR12JTDS1M50) Files Download
LR Series2512 ±5% 50 2W Series1.5mΩ
GrößeToleranzTCR (ppm /℃)LeistungWiderstand (Ohm)
2512±5%502W1.5m
Hochleistungs Elektrische Spezifikationen
Item
Part No.
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12□TDS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12□TWS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12□TES□□□□ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12□TKS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Operating Current =√(P/R), Operating Voltage=√(P*R)
☑ Viking has the ability of manufacture following options based on customer's requirement..
Beispiel für Widerstandscodes
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
Codes R001 R002 R007 R010
Umwelteigenschaften
Endurance
Item/th> Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Reflow
Ultra Low Ohm (Metal Strip) Chip Resistor - LR Series Reflow
☑ Green coating ”Reflow Air Convection ”is available
☑ Green coating can't be working with wave soldering bath
Maßnahmen
1. LR12 4-wire precision measurement (Black Coating)
■ Equipment: ADEX AX-1152D DC Low Ohm Meter
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mΩ~10mΩ)
LR12  4-wire precision measurement (Black Coating)
2. LR12 4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
■ Note: No circuits between pads to avoid short circuit
LR12  4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
3. LR12 2-wire pad layout
LR12  2-wire pad layout
Verpackung
Embossed Plastic Tape Specifications
Emboss Plastic Tape Specifications
Type Resistance
(mΩ)
A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 ΦD1 T Quantity
(EA)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Code
  • 1M50
Dateien herunterladen
  • Datenblatt
    Datenblatt
    Ultra Niederohm (Metallstreifen) Chip-Widerstand - LR Serie
Bester Verkauf
Ultra-Niedrigohmiger (Metallstreifen) Chip-Widerstand (LR-Serie LR12JTDS1M50)Hersteller - Viking
Mit Sitz in Taiwan ist Viking Tech Corporation seit 1997 einer der führenden Ultra-Niedrigohmiger (Metallstreifen) Chip-Widerstand (LR-Serie LR12JTDS1M50) Hersteller.Und ihre Produkte werden in der Automobil- und Elektronikgeräteanwendungen eingesetzt, mit einer Fertigungstoleranz von bis zu 0,01 % und einem TCR von bis zu 2 ppm in einer breiten Palette von Gehäusegrößen.