Resistor de Chip de Ultra Baixo Ohm (Fita Metálica) (Série LR LR12JTDS1M50)
LR12JTDS1M50
resistores de metal
Resistor de Chip de Ultra Baixo Ohm (Fita Metálica) (Série LR LR12JTDS1M50) Files Download
LR Series2512 ±5% 50 2W Series1.5mΩ
TamanhoTolerânciaTCR (ppm /℃)PotênciaResistência (Ohm)
2512±5%502W1.5m
Especificações Elétricas de Alta Potência
Item
Part No.
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12□TDS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12□TWS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12□TES□□□□ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12□TKS□□□□ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Operating Current =√(P/R), Operating Voltage=√(P*R)
☑ Viking has the ability of manufacture following options based on customer's requirement..
Exemplo de códigos de resistência
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
Codes R001 R002 R007 R010
Características Ambientais
Endurance
Item/th> Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Refluxo
Ultra Low Ohm (Metal Strip) Chip Resistor - LR Series Reflow
☑ Green coating ”Reflow Air Convection ”is available
☑ Green coating can't be working with wave soldering bath
Medições
1. LR12 4-wire precision measurement (Black Coating)
■ Equipment: ADEX AX-1152D DC Low Ohm Meter
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mΩ~10mΩ)
LR12  4-wire precision measurement (Black Coating)
2. LR12 4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
■ Note: No circuits between pads to avoid short circuit
LR12  4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
3. LR12 2-wire pad layout
LR12  2-wire pad layout
Embalagem
Embossed Plastic Tape Specifications
Emboss Plastic Tape Specifications
Type Resistance
(mΩ)
A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 ΦD1 T Quantity
(EA)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Código
  • 1M50
Melhor venda
Resistor de Chip de Ultra Baixo Ohm (Fita Metálica) (Série LR LR12JTDS1M50)Fabricante - Viking
Com sede em Taiwan, Viking Tech Corporation é um dos principais fabricantes de Resistor de Chip de Ultra Baixo Ohm (Fita Metálica) (Série LR LR12JTDS1M50) desde 1997.E seus produtos são utilizados em aplicações automotivas e de dispositivos eletrônicos, com tolerância de fabricação de até 0,01% e TCR de até 2 ppm em uma ampla gama de tamanhos de embalagem.