Résistance à film mince en métal de qualité automobile (série ARM..A ARM02QTS2800A)
ARM02QTS2800A
Résistance à film mince en métal de qualité automobile (série ARM..A ARM02QTS2800A) Files Download
Résistance à film mince en métal de qualité automobile - Série ARM..A
ARM..A Series0402 0.02% 5 1/32W Series280Ω 10K/REEL
TailleToléranceTCR (ppm /℃)PuissanceRésistance (Ohm)Emballage
04020.02%51/32W28010K/REEL
IEC-60115-1 4.8
-55°C ~ +125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ≤47Ω ΔR±0.1%
≥ 47Ω ΔR±0.05%
for Standard and High power rating
ΔR±0.1% for Ultra high power rating
JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Endurance Standard power rating at 85°C ΔR±0.1%
High power rating at 85°C ΔR±0.25%
Ultra high power rating rating at 70°C ΔR±0.5%
MIL-STD-202 Method 108
RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs "ON" and 0.5 hrs "OFF"
Biased Humidity ΔR±0.1% for Standard power rating
ΔR±0.25% for High power rating
ΔR±0.5% for Ultra high power rating
MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature Exposure ≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.1% for 0603/0805/1206 size
≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.2% for 0402 size
MIL-STD-202 Method 108
at +155°C for 1000 hrs
Temperature Cycling ≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.1%
JESD22 Method JA-104
-55°C ~ +125°C 1000 cycles
Resistance to soldering heat ΔR±0.1% JIS-C5201-1 4.18
IEC-60115-1 4.18
260±5°C for 10 seconds.
Insulation Resistance >1000 MΩ JIS-C-5201-1 4.6
Apply 100VDC for 1 minute
Bending Strength (Board Flex) Δ R±0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds.
Bending displacement:1206 sizes:3 mm.
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245± 5°C for 3 seconds
Terminal strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1.8kg for 60 seconds.
Mechanical Shock Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations,
10-2000 Hz
ESD Δ R± 0.5% AEC-Q200-002
equivalent. Do not use banned solvents.
Sulfur Test Δ R± 1% ASTM-B-809-95 Modified
105±2°C no power rating for 750 hrs
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
■ Peel force of top cover tape.
■ The peel speed shall be about 300mm/min ± 5%.
■ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf.
Code
  • 800A
Menu
Meilleures ventes
Basée à Taïwan, Viking Tech Corporation est l'un des principaux fabricants de Résistance à film mince en métal de qualité automobile (série ARM..A ARM02QTS2800A) depuis 1997.Et leurs produits sont utilisés dans les applications automobiles et d'appareils électroniques, avec une tolérance de fabrication allant jusqu'à 0,01 % et un TCR allant jusqu'à 2 ppm dans une large gamme de tailles d'emballage.