Dunne-film-chipweerstand van metaal uit de automobielsector (ARM..A-serie ARM02QTS2800A)
ARM02QTS2800A
Automotive-grade metal dunne filmchip weerstand van weerstand ... een serie
ARM..A Series0402 0.02% 5 1/32W Series280Ω 10K/REEL
GrootteTolerantieTCR (ppm /℃)VermogenWeerstand (Ohm)Verpakking
04020.02%51/32W28010K/REEL
IEC-60115-1 4.8
-55°C ~ +125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ≤47Ω ΔR±0.1%
≥ 47Ω ΔR±0.05%
for Standard and High power rating
ΔR±0.1% for Ultra high power rating
JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Endurance Standard power rating at 85°C ΔR±0.1%
High power rating at 85°C ΔR±0.25%
Ultra high power rating rating at 70°C ΔR±0.5%
MIL-STD-202 Method 108
RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs "ON" and 0.5 hrs "OFF"
Biased Humidity ΔR±0.1% for Standard power rating
ΔR±0.25% for High power rating
ΔR±0.5% for Ultra high power rating
MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature Exposure ≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.1% for 0603/0805/1206 size
≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.2% for 0402 size
MIL-STD-202 Method 108
at +155°C for 1000 hrs
Temperature Cycling ≤47Ω ΔR±0.25%
≥ 47Ω ΔR±0.1%
JESD22 Method JA-104
-55°C ~ +125°C 1000 cycles
Resistance to soldering heat ΔR±0.1% JIS-C5201-1 4.18
IEC-60115-1 4.18
260±5°C for 10 seconds.
Insulation Resistance >1000 MΩ JIS-C-5201-1 4.6
Apply 100VDC for 1 minute
Bending Strength (Board Flex) Δ R±0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds.
Bending displacement:1206 sizes:3 mm.
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245± 5°C for 3 seconds
Terminal strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1.8kg for 60 seconds.
Mechanical Shock Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations,
10-2000 Hz
ESD Δ R± 0.5% AEC-Q200-002
equivalent. Do not use banned solvents.
Sulfur Test Δ R± 1% ASTM-B-809-95 Modified
105±2°C no power rating for 750 hrs
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
■ Peel force of top cover tape.
■ The peel speed shall be about 300mm/min ± 5%.
■ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf.
Code
  • 800A
Beste verkoop
Gevestigd in Taiwan, Viking Tech Corporation is een van de belangrijkste Dunne-film-chipweerstand van metaal uit de automobielsector (ARM..A-serie ARM02QTS2800A) fabrikanten sinds 1997.En hun producten worden gebruikt in de automotive en elektronische apparaten, met een fabricagetolerantie tot 0,01% en TCR tot 2 ppm in een breed scala aan verpakkingsformaten.