Tantal-Nitrid-Dünnfilm-Präzisions-Chip-Widerstand (TAR-Serie TAR06ATCU0100)
TAR06ATCU0100
Tantal-Nitrid-Dünnfilm-Präzisions-Chip-Widerstand (TAR-Serie TAR06ATCU0100) Files Download
Tantalnitrid-Dünnschicht-Präzisionschip-Widerstand - TAR Serie
TAR Series1206 ±0.05% 25 1/2W Series10Ω 5K/Reel
GrößeToleranzTCR (ppm /℃)LeistungWiderstand (Ohm)Verpackung
1206±0.05%251/2W105K/Reel
Umwelteigenschaften
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
-55°C ~ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance >1000 MΩ JIS-C-5201-1 4.6
IEC-60115-1 4.6
Max. Apply 100VDC for 1 minute
Operational Life ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased Humidity ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature Exposure ΔR±0.15% MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex ΔR±0.1% JIS-C5201-1 4.23
Bending 2mm for 60 seconds
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245 ± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.18
260 ± 5°C for 10 seconds
Endurance ΔR±0.1% IEC-60115-1 4.25
Moisture Resistance ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 106
65 ± 2°C, 80~100%RH, 10 CYCLES, 24 hours/cycle
Temperature Cycling ΔR±0.1% for 125°C JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
-55°C to + 155°C, 1000 cycles
ΔR±0.2% for 155°C
Mechanical Shock ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ΔR±0.1% AEC-Q200-002
Human body model
TAR02, TAR03: 0.2KV
TAR05, TAR06: 1KV
Resistance to Solvents Marking unsmeared MIL-STD-202 Method 215
Add Aqueous wash chemical - OKEM Clean or equivalent. Do not use banned solvents.
Terminal Strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1kg for 60 seconds.
Flammability No ignition of the tissue paper or scorching or the pinewood board UL-94
V-0 or V-1 are acceptable. Electrical test not required.
Sulfur Test ΔR±1% EIA-977(Conditions B)
105 ± 2°C, no power rating for 750 hrs
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
Lötbedingungen
IR Reflow Soldering / Wave Soldering (Flow Soldering)
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(2) Time of wave soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(3) Time of soldering iron at maximum temperature point 410°C:5s
Kennzeichnung
0603 3digit marking
Marking Table
Code E96 Code E96 Code E96 Code E96
309
Code A B C D E F G H X Y Z
Multiplier 10s0 101 102 103 104 105 106 107 10-1 10-2 10-3
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ
E24 10 11 12 13 15 16 18 20 22 24 27 30 33 36 39 43 47 51 56 62 68 75 82 91
0805~1206 4digit marking
Example
Resistance 100Ω 2.2KΩ 10KΩ 49.9KΩ 100KΩ
marking 1000 2201 1002 4992 1003
Verpackung
Packing Quantity & Reel Specifications (Unit :mm)
Type ØA ØB ØC W T Paper Type(EA) Emboss Plastic Tape(EA) Packing Quantity & Reel Specifications
TAR02 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 10,000 -
TAR03 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 5,000 -
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 T
☑ Peel force of top cover tape
☑ The peel speed shall be about 300mm/min±5%
☑ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf
Code
  • 0100
Dateien herunterladen
  • Datenblatt
    Datenblatt
Bester Verkauf
Tantal-Nitrid-Dünnfilm-Präzisions-Chip-Widerstand (TAR-Serie TAR06ATCU0100)Hersteller - Viking
Mit Sitz in Taiwan ist Viking Tech Corporation seit 1997 einer der führenden Tantal-Nitrid-Dünnfilm-Präzisions-Chip-Widerstand (TAR-Serie TAR06ATCU0100) Hersteller.Und ihre Produkte werden in der Automobil- und Elektronikgeräteanwendungen eingesetzt, mit einer Fertigungstoleranz von bis zu 0,01 % und einem TCR von bis zu 2 ppm in einer breiten Palette von Gehäusegrößen.