탄탈륨 나이트라이드 박막 정밀 칩 저항기 (TAR 시리즈 TAR06ATCU0300)
TAR06ATCU0300
탄탈룸 질화물 박막 정밀 칩 저항기 - TAR 시리즈
TAR Series1206 ±0.05% 25 1/2W Series30Ω 5K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
1206±0.05%251/2W305K/Reel
환경 특성
ItemRequirementTest Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.)As Spec.JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
-55°C ~ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time OverloadΔR±0.1%JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance>1000 MΩJIS-C-5201-1 4.6
IEC-60115-1 4.6
Max. Apply 100VDC for 1 minute
Operational LifeΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased HumidityΔR±0.1%MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature ExposureΔR±0.15%MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs