HOGE VERMOGEN DUNNE FILM CHIP WEERSTANDEN VOOR AUTOMOBIEL (ARTP..A Serie ARTP02BTC1020A)
ARTP02BTC1020A
Automotive-kwaliteit krachtige dunne-film-chipweerstanden - ARTP..A-serie
ARTP..A Series0402 ±0.1% 25 1/5W Series102Ω 10K/Reel
GrootteTolerantieTCR (ppm /℃)VermogenWeerstand (Ohm)Verpakking
0402±0.1%251/5W10210K/Reel
Milieu Kenmerken
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25/-55/+25/+125/+25°C
Short Time Overload(Power operation mode) Δ R± 0.25% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance >1000 MΩ MIL-STD-202 Method 302
Apply 100VDC for 1 minute
Endurance Power at 70°C, 1000hrs, Δ R± 0.20% MIL-STD-202 Method 108
RCWV with 1.5 hrs ON and 0.5 hrs OFF
1000 hrs
Power at 70°C, 8000hrs, Δ R± 0.40%
Advanced temperature at 85°C, 1000hrs, Δ R± 0.30%
High Temperature Exposure Δ R± 0.20%, +155°C MIL-STD-202 Method 108
1000 hrs
Δ R± 0.30%, +175°C
Temperature Cycling Δ R± 0.25% JESD22 Method JA-104
-55℃ to +155℃, 1000 cycles
Biased Humidity Power operation mode
Δ R± 0.5%
MIL-STD-202 Method 103
1000hrs 85℃/85%RH 10% of operating power (≦100V)
Bending Strength (Board Flex) Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds. Bending displacement 0603 0805 size: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
IEC-60115-1 4.17
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat Δ R± 0.1% JIS-C-5201-1 4.18
IEC-60115-1 4.18
260± 5°C for 10 seconds
Terminal strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1.8kg for 60 seconds.
Mechanical Shock Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration Δ R± 0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations,
10-2000 Hz
ESD Δ R± 0.5% AEC-Q200-002
Human body model
0603 0.5KV; 0805 1.5KV
Resistance to solvents Marking Unsmeared MIL-STD-202 Method 215
Add Aqueous wash chemical - OKEM Clean or equivalent. Do not use banned solvents.
Flammability No ignition of the tissue paper or scorching or the pinewood board UL-94
V-0 or V-1 are acceptable. Electrical test not required.
RCWV (Rated continuous working voltage)= √(P x R) or Max. Operating voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
☑ Shelf Life: 2 years from production date.
Soldeerconditie
Soldering Condition (IPC/JEDEC J-STD-020)
Verpakking
Packing Quantity & Reel Specifications (Unit :mm)
Type ØA ØB ØC W T Paper Type(EA) Emboss Plastic Tape(EA) Packing Quantity & Reel Specifications
ARTP03 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 5,000 -
ARTP05 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 5,000 -
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A (mm) B (mm) W (mm) E (mm) F (mm) P0 (mm) P1 (mm) P2 (mm) ØD0 (mm) T (mm)
■ Peel force of top cover tape.
■ The peel speed shall be about 300mm/min ± 5%.
■ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf.
Code
  • 020A
Beste verkoop
Gevestigd in Taiwan, Viking Tech Corporation is een van de belangrijkste HOGE VERMOGEN DUNNE FILM CHIP WEERSTANDEN VOOR AUTOMOBIEL (ARTP..A Serie ARTP02BTC1020A) fabrikanten sinds 1997.En hun producten worden gebruikt in de automotive en elektronische apparaten, met een fabricagetolerantie tot 0,01% en TCR tot 2 ppm in een breed scala aan verpakkingsformaten.