Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTER010)
LR12FTER010
metaal weerstanden
Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTER010) Files Download
LR Series2512 ±1% 100 1W Series10mΩ
GrootteTolerantieTCR (ppm /ā„ƒ)VermogenWeerstand (Ohm)
2512±1%1001W10m
Hoge Vermogen Rating Elektrische Specificaties
Item
Part No.
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12ā–”TDS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12ā–”TWS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12ā–”TES▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12ā–”TKS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Operating Current =√(P/R), Operating Voltage=√(P*R)
☑ Viking has the ability of manufacture following options based on customer's requirement..
Voorbeeld van weerstandscodes
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
Codes R001 R002 R007 R010
Milieu Kenmerken
Endurance
Item/th> Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Terugvloeien
Ultra Low Ohm (Metal Strip) Chip Resistor - LR Series Reflow
☑ Green coating can't be working with wave soldering bath
Afmetingen
1. LR12 4-wire precision measurement (Black Coating)
ā–  Equipment: ADEX AX-1152D DC Low Ohm Meter
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mĪ©~10mĪ©)
LR12  4-wire precision measurement (Black Coating)
2. LR12 4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
ā–  Note: No circuits between pads to avoid short circuit
LR12  4-wire pad layout (recommended for precision current sensing)
3. LR12 2-wire pad layout
LR12  2-wire pad layout
Verpakking
Embossed Plastic Tape Specifications
Emboss Plastic Tape Specifications
Type Resistance
(mΩ)
A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 ΦD1 T Quantity
(EA)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Code
  • R010
Bestanden downloaden
  • Datasheet
    Datasheet
    Ultra Low Ohm (metalen strip) Chipweerstand - LR -serie
Beste verkoop
Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTER010) Fabrikant - Viking
Gevestigd in Taiwan, Viking Tech Corporation is een van de belangrijkste Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTER010) fabrikanten sinds 1997.En hun producten worden gebruikt in de automotive en elektronische apparaten, met een fabricagetolerantie tot 0,01% en TCR tot 2 ppm in een breed scala aan verpakkingsformaten.