자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 (CNF..A 시리즈 CNF43FTFW1373A)
CNF43JTE1005A
자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 - CNF..A 시리즈
CNF..A Series0603 ±1% 200 1/8W Series137KΩ 10K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
0603±1%2001/8W137K10K/Reel
Item Requirement Test Method
± 1% ± 5% Jumper
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ± (1.0% + 0.05Ω) ± (2.0% + 0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.13
Max. Overload Voltage for 1 minute
Operational Life ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased Humidity ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power
High Temperature Exposure ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.10Ω)
CN-21/41:
± (3.0% + 0.10Ω)
<50mΩ
CN-21/41:
<100mΩ
MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 210
260± 5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%
JIS-C-5201-1 4.18
260± 5°C for 30 seconds
Temperature Cycling ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.05Ω) <50mΩ JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
Mechanical Shock ± (0.25% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ± (1% + 0.05Ω) AEC-Q200-002
Sulfur Test ± R± 5% <100mΩ EIA-977 (Condition A)
60± 2°C, no power rating for 480 hrs.
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
No Marking for CN-21 / CN-41
Jumper for all: Letter "0"
1% for CN-42 / CN-43: 4 digits marking (non-including E24 series)
Example:
Resistance 102Ω 2.49KΩ 30K1Ω 49.9KΩ 121KΩ
marking 1020 2491 3012 4992 1213
5% for CN-42 / CN-43: 3 digits marking in E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ (1st and 2nd are E24 code and 3rd code is multiplier)
CN-41
Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
CN-42 Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
20K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
40K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
CN-43 Paper 5K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
10K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
20K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
코드
  • 1373
최고의 판매
대만에 본사를 둔 Viking Tech Corporation은 1997년부터 주요 자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 (CNF..A 시리즈 CNF43FTFW1373A) 제조업체 중 하나입니다.그들의 제품은 자동차 및 전자 기기 응용 분야에서 사용되며, 제조 공차는 0.01%까지, TCR은 다양한 패키지 크기에서 2 ppm까지 가능합니다.