두꺼운 필름 칩 저항기 CR-05FL7--1R07AC
CR-05FL7--1R07AC
일반 목적의 두꺼운 필름 저항기, 고전력, 낮은 TCR이 가능합니다.
CR..AC Series0805 ±1% 200 1/8W Series1.07Ω 5K/REEL
| 크기 | 허용오차 | TCR (ppm /℃) | 전력 | 저항 (옴) | 패키지 |
|---|---|---|---|---|---|
| 0805 | ±1% | 200 | 1/8W | 1.07 | 5K/REEL |
고정밀 전기 사양
| Item Type |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ±0.1% | ±0.25% | ±0.5% | ||||||
| CR-02 (0402) | 1/16W | -55 ~ +155°C | 50V | 100V | - | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |
| - | 1.02M - 10MΩ | ±200 | ||||||
| CR-03 (0603) | 1/10W | 75V | 150V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
| CR-05 (0805) | 1/8W | 150V | 300V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
| CR-06 (1206) | 1/4W | 200V | 400V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
| CR-10 (1210) | 1/3W | 200V | 400V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
| CR-0A (2010) | 3/4W | 200V | 400V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
| CR-12 (2512) | 1W | 250V | 500V | 10Ω - 1MΩ | ±100 | |||
TC50 전기 사양
| Item Type |
Power Rating at 70°C |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ±0.1% | ±0.25% | ±0.5% | ±1% | ||||||
| CR-02 (0402) | 1/16W | -55 ~ +155°C | 50V | 100V | - | 100Ω - 1MΩ | ±50 | ||
| CR-03 (0603) | 1/10W | 75V | 150V | 10Ω - 1MΩ | 10Ω - 10MΩ | ||||
| CR-05 (0805) | 1/8W | 150V | 300V | ||||||
| CR-06 (1206) | 1/4W | 200V | 400V | ||||||
| CR-10 (1210) | 1/3W | 200V | 400V | ||||||
| CR-0A (2010) | 3/4W | 200V | 400V | ||||||
| CR-12 (2512) | 1W | 250V | 500V | ||||||
고전력 및 초고전력 정격 전기 사양
환경 특성
| Item | Requirement | Test Method | ||
|---|---|---|---|---|
| ±1% and Below | ±5% | Jumper | ||
| Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) |
| Short Time Overload | ±(1.0%+0.05Ω) | ±(2.0%+0.05Ω) | <50mΩ | JIS-C-5201-1 4.13 IEC-60115-1 4.13 RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds, 2 seconds for high power series |
| Endurance | ±(1.0%+0.10Ω) | ±(2.0%+0.10Ω) | <100mΩ | JIS-C-5201-1 4.25 IEC-60115-1 4.25.1 70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF” |
| Damp Heat with Load | ±(1.0%+0.10Ω) | ±(2.0%+0.10Ω) | <100mΩ | JIS-C-5201-1 4.24 IEC-60115-1 4.24 40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF” |
| Dry Heat | ±(1.0%+0.05Ω) | ±(1.5%+0.10Ω) | <50mΩ | JIS-C-5201-1 4.23 IEC-60115-1 4.23.2 at +125/+155°C for 1000 hrs |
| Bending Strength | ±(1.0%+0.05Ω) | ±(1.0%+0.05Ω) | <50mΩ | JIS-C-5201-1 4.33 IEC-60115-1 4.33 Bending once for 5 seconds 2010, 2512 sizes: 2mm Other sizes: 3mm |
| Solderability | 95% min. coverage | JIS-C-5201-1 4.17 IEC-60115-1 4.17 245±5°C for 3 seconds |
| Resistance to Soldering Heat | ±(0.5%+0.05Ω) | ±(1.0%+0.05Ω) | <50mΩ | JIS-C-5201-1 4.18 IEC-60115-1 4.18 260±5°C for 10 seconds |
| Leaching | Individual leaching area ≦5% Total leaching area ≦ 10% |
JIS-C-5201-1 4.18 IEC-60068-2-58 8.2.1 260±5°C for 30 seconds |
| Rapid Change of Temperature | ±(0.5%+0.05Ω) | ±(1.0%+0.05Ω) | <50mΩ | JIS-C-5201-1 4.19 IEC-60115-1 4.19 -55°C to +125/+155°C, 5 cycles |
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)=√(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
납땜 조건
마킹
No Marking for 01005, 0201 and 0402
Jumper for all: Letter “0”
1% for 0805/1206/1210/2010/2512/1225/0612: 4 digits marking
Example:
| Resistance | 100Ω | 2.2KΩ | 10KΩ | 49.9KΩ | 100KΩ |
|---|---|---|---|---|---|
| Marking | 1000 | 2201 | 1002 | 4992 | 1003 |
5% for 0603/0805/1206/1210/2010/2512/1225/0612: 3 digits marking in E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ (1st and 2nd are E24 code and 3rd code is multiplier)
| E24 code |
Example: 01A= 100Ω 05C=11KΩ 123=12KΩ 273=27KΩ
1% for 0603: 3 digits marking in E96
Marking Table
| Code | E96 | Code | E96 | Code | E96 | Code | E96 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Code | A | B | C | D | E | F | G | H | X | Y | Z |
| Multiplier | 10s0 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 10-1 | 10-2 | 10-3 |
포장
Packing Quantity & Reel Specifications
| CR-E5 | Paper | 10K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |
| 20K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 | ||
| CR-01 | Paper | 15K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |
| CR-01 CR-02 |
Paper | 10K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |
| 20K | 8mm | 10 inch | 254±1.0 | 100±0.5 | 13.0±0.2 | 9.5±0.5 | 13.5±0.5 | ||
| 40K | 8mm | 13 inch | 330±1.0 | 100±0.5 | 13.0±0.2 | 9.5±0.5 | 13.5±0.5 | ||
| CR-03 CR-05 CR-06 CR-10 |
Paper | 5K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |
| 10K | 8mm | 10 inch | 254±1.0 | 100±0.5 | 13.0±0.2 | 9.5±0.5 | 13.5±0.5 | ||
| 20K | 8mm | 13 inch | 330±1.0 | 100±0.5 | 13.0±0.2 | 9.5±0.5 | 13.5±0.5 | ||
| CR-0A CR-12 |
Embossed | 4K | 12mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.5 | 13.0±0.5 | 15.5±0.5 |
| 8K | 12mm | 10 inch | 250±1.0 | 62±0.5 | 13.0±0.5 | 12.5±0.5 | 16.5±0.5 | ||
| CR-25 | Embossed | 2K | 12mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.5 | 13.0±0.5 | 15.5±0.5 |
| CR-62 | Paper | 5K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |