전류 감지 저항이 낮은 금속 스트립 칩 저항기 (CSM 시리즈 CSM02JTEVR040)
CSM02JTEVR040
전류 감지 저항이 낮은 금속 스트립 칩 저항기 - CSM 시리즈
CSM Series0402 ±5% 100 1/4W Series40Ω 10K/Reel
| 크기 | 허용오차 | TCR (ppm /℃) | 전력 | 저항 (옴) | 패키지 |
|---|---|---|---|---|---|
| 0402 | ±5% | 100 | 1/4W | 40 | 10K/Reel |
고전력 전기 사양
| Item Type |
Power Rating at 70°C |
Operating Temp. Range | Max. Overload Current |
Resistance Range (mΩ) |
TCR (PPM/°C) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ±0.5% | ±1% | ±2% | ±5% | |||||
| CSM02 (0402) | 1/4W | -55 ~ +175°C | 15.8A | – | 5 - 6 | ±300 | ||
| 13.4A | – | 7 - 9 | ±200 | |||||
| 11.2A | 30 – 50 | 10 - 50 | ±100 | |||||
| CSM03 (0603) | 1/2W | 22.7A | – | 5 - 6 | ±150 | |||
| 18.9A | – | 7 - 9 | ±100 | |||||
| 15.8A | 30 – 100 | 10 - 100 | ±100 | |||||
| CSM05 (0805) | 3/4W | 27.4A | – | 5 - 9 | ±100 | |||
| 19.4A | 30 – 100 | 10 - 100 | ±50 | |||||
| CSM06 (1206) | 1W | 31.6A | – | 5 - 9 | ±100 | |||
| 22.4A | 30 – 100 | 10 - 100 | ±50 | |||||
| CSM10 (2010) | 1.5W | 38.7A | – | 5 - 9 | ±100 | |||
| 27.4A | 30 – 100 | 10 - 100 | ±50 | |||||
| CSM12 (2512) | 2W | 40.0A | – | 5 - 9 | ±100 | |||
| 28.3A | 30 – 100 | 10 - 100 | ±50 | |||||
Operating Voltage=√(P*R) ; Overload Voltage=2.5*√(P*R) ; Operating Current=√(P/R)
☑ Viking is capable of manufacturing the optional spec based on customer's requirement.
환경 특성
For Standard Power Rating Series
| Item | Requirement | Test Method |
|---|---|---|
| Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) |
As Spec. | JIS-C-5201-1 4.8 IEC-60115-1 4.8 -55°C~+125°C, 25°C is the reference temperature |
| Short Time Overload | ±(0.5%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.13 IEC-60115-1 4.13 5 X Rated Power for 5 seconds |
| Endurance | ±(1.0%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.25 IEC-60115-1 4.25.1 70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF” |
| Damp Heat with Load | ±(1.0%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.24 IEC-60115-1 4.24 40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF” |
| Dry Heat | ±(0.5%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.23 IEC-60115-1 4.23.2 at +155°C for 1000 hrs |
| Bending Strength | ±(1.0%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.33 IEC-60115-1 4.33 Bending once for 60 seconds 2010, 2512 sizes: 2mm Other sizes: 3mm |
| Solderability | 95% min. coverage | JIS-C-5201-1 4.17 IEC-60115-1 4.17 245±5°C for 3 seconds |
| Resistance to Soldering Heat | ±(0.5%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.18 IEC-60115-1 4.18 260±5°C for 10 seconds |
| Leaching | Individual leaching area ≦5% Total leaching area ≦10% |
JIS-C-5201-1 4.18 IEC-60068-2-58 8.2.1 260±5°C for 30 seconds |
| Rapid Change of Temperature | ±(0.5%+0.05Ω) | JIS-C-5201-1 4.19 IEC-60115-1 4.19 -55°C to +155°C, 5 cycles |
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)=√(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
For High Power Rating Series
|---|---|---|
| Insulation Resistance | ≧1000MΩ | JIS-C-5201-1 4.6 IEC-60115-1 4.6 Max. Overload Voltage for 1 minute |
| High Temperature Exposure | Δ R ≦±1%R | MIL-STD-202 Method 108 at +155°C for 1000 hrs |
| Temperature Cycling | Δ R ≦±1%R | JESD22 Method JA-104 -55°C to +125°C, 1000 cycles |
| Bending Strength (Board Flex) |
Δ R ≦±1%R | JIS-C-5201-1 4.33 Bending once for 60 seconds 0402~1206 sizes: 3mm |
| ESD | Δ R≦± 1%R | AEC-Q200-002 Human body model 0402 Size: 1KV Other Sizes: 2KV |
| Terminal strength | No broken | AEC-Q200-006 Force of 1.8kg for 60 seconds |
납땜 조건
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(2) Time of wave soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(3) Time of soldering iron at maximum temperature point 410°C:5s
0603 마킹
| Type | Code |
|---|---|
| 1R0 | 1.000Ω |
| R10 | 0.100Ω |
| R01 | 0.010Ω |
| 101 | 0.101Ω |
| 035 | 0.035Ω |
포장
Packing Quantity & Reel Specifications
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CSM02 | 178.0±1.0 | 60.0+1.0 | 13.5±0.7 | 9.5±0.1 | 11.5±1.0 | 10,000 | - |
| CSM03 | 178.0±1.0 | 60.0+1.0 | 13.5±0.7 | 9.5±0.1 | 11.5±1.0 | 5,000 | - |
Paper Tape Specifications
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CSM03 (1/2W) |
| CSM05 (3/4W) |
| CSM06 (1W) |