메탈 필름 정밀 MELF 저항기 (CSRV 시리즈CSRV0204FTCG1822)
CSRV0204FTCG1822
메탈 필름 정밀 MELF 저항기 (CSRV 시리즈CSRV0204FTCG1822) Files Download
CSRV Series0204 ±1% 25 2/5W Series18.2KΩ 3K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
0204±1%252/5W18.2K3K/Reel
고전력 정격 전기 사양
Item
Type
± 0.1% ± 0.25% ± 0.5% ± 1% ± 5%
0102 1/5W -55 ~ +155°C 200V 400V 100Ω - 56KΩ - ± 15
100Ω - 82KΩ 49.9Ω - 200KΩ 49.9Ω - 390KΩ - ± 25
0.3W - 8.2Ω - 1MΩ ± 50
- 40Ω - 1MΩ ± 100
0204 2/5W -55 ~ +155°C 200V 400V 10Ω - 300KΩ ± 15
10Ω - 1MΩ 10Ω – 3.4MΩ 4.02Ω - 3.4MΩ ± 25
10Ω - 1MΩ 1Ω - 1MΩ 1Ω – 3.4MΩ 0.2Ω - 3.4MΩ ± 50
- 0.1Ω - 1MΩ ± 100
0207 1W -55 ~ +155°C 350V 700V 10Ω - 300KΩ ± 15
- 0.1Ω - 1MΩ ± 100
Operating Voltage=√(P x R) or Max. Operating Voltage listed above, whichever is lower.
Overload Voltage=2.5*√(P x R) or Max. Overload Voltage listed above, whichever is lower.
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
■ Viking is capable of manufacturing the optional spec based on customer's requirement.
환경 특성
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload 10Ω-270KΩ: ± (0.1% + 0.01Ω)
<10Ω & >270KΩ: ± (0.15% + 0.01Ω)
0102: ± (0.15% + 0.01Ω)
JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ?10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance 10Ω-270KΩ: ± (0.25% + 0.01Ω)
<10Ω & >270KΩ: ± (0.5% + 0.01Ω)
0102: ± (0.5% + 0.01Ω)
JIS-C-5201-1 4.25
MIL-STD-202 Method 108
70± 2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs "ON" and 0.5 hr "OFF"
Biased Humidity 10Ω-270KΩ: ± (0.5% + 0.01Ω)
<10Ω & >270KΩ: ± (1% + 0.01Ω)
0102: ± (2% + 0.01Ω)
MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature Exposure 10Ω-270KΩ: ± (0.25% + 0.01Ω)
<10Ω & >270KΩ: ± (1% + 0.01Ω)
0102: ± (1% + 0.01Ω)
MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex 10Ω-270KΩ: ± (0.1% + 0.01Ω)
0102: ± (0.5% + 0.01Ω)
AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 2mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat 10Ω-270KΩ: ± (0.1% + 0.01Ω)
<10Ω & >270KΩ: ± (0.25% + 0.01Ω)
0102: ± (0.25% + 0.01Ω)
MIL-STD-202 Method 210
260± 5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦ 5%
Total leaching area ≦ 10%
260± 5°C for 30 seconds
Temperature Cycling 10Ω-270KΩ: ± (0.25% + 0.01Ω)
0102: ± (1% + 0.01Ω)
JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
Mechanical Shock ± (0.25% + 0.01Ω) MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ± (0.5% + 0.01Ω) MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ± (0.5% + 0.01Ω) AEC-Q200-002