고전압 두꺼운 필름 칩 저항기 (HVR 시리즈 HVR02FTEY1023)
HVR02FTEY1023
고전압 두꺼운 필름 칩 저항기 (HVR 시리즈 HVR02FTEY1023) Files Download
고전압 두꺼운 필름 칩 저항기 - HVR 시리즈
HVR Series0402 1% 100 1/16W Series102KΩ 10K/Reel 100VV 200VV
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지최대 작동 전압최대 과부하 전압
04021%1001/16W102K10K/Reel100V200V
환경 특성
Item Requirement Test Method
±1% ±5%
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(1.0%+0.05Ω) ±(2.0%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.13
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) JIS-C-5201-1 4.25
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) JIS-C-5201-1 4.24
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.5%+0.10Ω) JIS-C-5201-1 4.23
at +155°C for 1000 hrs
Bending Strength ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.0%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 5 seconds
2010, 2512 sizes: 2mm   Other sizes: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.5%+0.05Ω) ±(1.0%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.18
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
HVR02: 150V for 1 minute
HVR03: 300V for 1 minute