펄스 내구성 칩 저항기 (PWR 시리즈 PWR12FTES1270)
PWR12FTES1270
펄스 내구성 칩 저항기 (PWR 시리즈 PWR12FTES1270) Files Download
펄스 견딜 수 있는 칩 저항기 - PWR 시리즈
PWR Series2512 1% 100 2W Series127Ω 4K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
25121%1002W1274K/Reel
고전력 정격 전기 사양
Item Type Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Max. Operating Voltage Max. Overload Voltage Resistance Range TCR
(PPM/°C)
Jumper Rated Current ±0.5%
(E24,E96)
±1%
(E24,E96)
±5%
(E24)
PWR03 (0603) 1/4W -55 ~ +155°C 75V 150V 10 Ω - 294 Ω 1Ω - 294Ω ± 200
300Ω - 1MΩ ± 100
Jumper: 5A* - 0Ω(≦8mΩ ) -
PWR05 (0805) 2/5W -55 ~ +155°C 150V 300V 10Ω - 294Ω 1Ω - 294Ω ± 200
300Ω - 1MΩ ± 100
PWR05 (0805) 1/2W * -55 ~ +155°C 400V 600V 10Ω - 294Ω 1Ω - 294Ω ± 200
300Ω - 1MΩ ± 100
Jumper: 6A* - 0Ω(≦5mΩ ) -
PWR06 (1206) 1/2W -55 ~ +155°C 200V 400V 10Ω - 20Ω 1Ω - 20Ω ± 200
20.5Ω - 1MΩ ±100
PWR06 (1206) 3/4W * -55 ~ +155°C 500V 1000V 10Ω - 20Ω 1Ω - 20Ω ± 200
20.5Ω - 1MΩ ±100
Jumper: 10A* - 0Ω(≦5mΩ ) -
PWR13 (1210) 3/4W -55 ~ +155°C 200V 400V 10Ω - 20Ω 1Ω - 20Ω ±200
20.5Ω - 1MΩ ±100
PWR10 (2010) 1W -55 ~ +155°C 400V 800V 10Ω - 20Ω 1Ω - 20Ω ±200
20.5Ω - 1MΩ ±100
PWR12 (2512) 2W -55 ~ +155°C 500V 1000V 10Ω 1Ω - 10Ω ±350
10.2Ω - 200KΩ ±100
*: Ultra High Power: double side printed resistor element
Operating Voltage=√(P*R) or Max. Operating Voltage listed above, whichever is lower.
Overload Voltage=2.5*√(P*R) or Max. Overload Voltage listed above, whichever is lower.
☑ Viking is capable of manufacturing the optional spec based on customer's requirement.
환경 특성
Item Requirement Test Method
±5% and Below Jumper
Temperature Coefficient of
Resistance (T.C.R.)
As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(1.0%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ≥10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(1.0%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
JIS-C-5201-1 4.25
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(0.5%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±(0.5%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
at +155°C for 1000 hrs
Bending Strength ±(1.0%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
Bending once for 60 seconds
2010, 2512 sizes: 2mm   Other sizes: 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.5%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%
260±5°C for 30 seconds
Rapid Change of Temperature ±(0.5%+0.05Ω) 0603 : <8mΩ
0805 :<5mΩ
1206 : <5mΩ
-55°C to +155°C, 5 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)=√(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
납땜 조건
Soldering Condition (IPC/JEDEC J-STD-020)
마킹
No Marking for 0402
0805~2512 4 digits marking for Example
Resistance 100Ω 2.2KΩ 10KΩ 49.9KΩ 100KΩ 1MΩ
Marking 1000 2201 1002 4992 1003 1004
0603: 3 digits marking in E24
Example: 101=100Ω   102=1KΩ (1st and 2nd are E24 code and 3rd code is multiplier)
E24 code 10 11 12 13 15 16 18 20 22 24 27 30 33 36 39 43 47 51 56 62 68 75 82 91
1% for 0603: 3 digits marking in E96 (E96 series except E24 series)
0603 3digit marking
Code E96 Code E96 Code E96 Code E96
Code A B C D E F G X Y
Multiplier 100 101 102 103 104 105 106 10-1 10-2
포장
Reel Specifications & Packaging Quantity
Packing Quantity & Reel Specifications
Type Packaging Quantity Tape Width Reel Diameter ΦA (mm) ΦB (mm) ΦC (mm) W (mm) T (mm)
PWR02 Paper 10K 8mm 7 inch 178.5±1.5 60+1/-0 13.0±0.2 9.0±0.5 12.5±0.5
20K 8mm 10 inch 254±1.0 100±0.5 13.0±0.2 9.5±0.5 13.5±0.5
40K 8mm 13 inch 330±1.0 100±0.5 13.0±0.2 9.5±0.5 13.5±0.5
PWR03
PWR05
PWR06
PWR13
Paper 5K 8mm 7 inch 178.5±1.5 60+1/-0 13.0±0.2 9.0±0.5 12.5±0.5
10K 8mm 10 inch 254±1.0 100±0.5 13.0±0.2 9.5±0.5 13.5±0.5
20K 8mm 13 inch 330±1.0 100±0.5 13.0±0.2 9.5±0.5 13.5±0.5
PWR10
PWR12
Embossed 4K 12mm 7 inch 178.5±1.5 60+1/-0 13.0±0.5 13.0±0.5 15.5±0.5
8K 12mm 10 inch 250±1.0 62±0.5 13.0±0.5 12.5±0.5 16.5±0.5
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A (mm) B (mm) W (mm) E (mm) F (mm) P0 (mm) P1 (mm) P2 (mm) ΦD0 (mm) T (mm)
Emboss Plastic Tape Specifications
PWR10 2.8±0.10 5.40±0.20 12.0±0.3 1.75±0.1 5.5±0.05 4.00±0.10 4.00±0.1 2.00±0.05 1.50+0.1, -0 1.2+0
PWR12 3.5±0.10 6.7±0.10 12.0±0.3 1.75±0.1 5.5±0.05 4.00±0.10 4.00±0.1 2.00±0.05 1.50+0.1, -0 1.2+0
PWR Series Single Pulse (100 Ohm)
PWR Series Continuous Pulse (100 Ohm)
PWR Series Pulse Voltage (100 Ohm)
PWR Series 1.2/50μs Lightning Surge
PWR Series 10/700μs Lightning Surge
코드
  • 1270
최고의 판매
펄스 내구성 칩 저항기 (PWR 시리즈 PWR12FTES1270)제조업체 - Viking
대만에 본사를 둔 Viking Tech Corporation은 1997년부터 주요 펄스 내구성 칩 저항기 (PWR 시리즈 PWR12FTES1270) 제조업체 중 하나입니다.그들의 제품은 자동차 및 전자 기기 응용 분야에서 사용되며, 제조 공차는 0.01%까지, TCR은 다양한 패키지 크기에서 2 ppm까지 가능합니다.