자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 (CNF..A 시리즈 CNF43FTFW1333A)
CNF43JTE1005A
자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 - CNF..A 시리즈
CNF..A Series0603 ±1% 200 1/8W Series133KΩ 10K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
0603±1%2001/8W133K10K/Reel
등가 회로도
Resistor Array - CN Series Equivalent Circuit Diagram
환경 특성
Item Requirement Test Method
± 1% ± 5% Jumper
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
At 25°C/-55°C and 25°C/ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ± (1.0% + 0.05Ω) ± (2.0% + 0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ³10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Operational Life ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased Humidity ± (2.0% + 0.10Ω) ± (3.0% + 0.10Ω) <100mΩ MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power
High Temperature Exposure ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.10Ω)
CN-21/41:
± (3.0% + 0.10Ω)
<50mΩ
CN-21/41:
<100mΩ
MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex ± (1.0% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 210
260± 5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%
JIS-C-5201-1 4.18
260± 5°C for 30 seconds
Temperature Cycling ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.5% + 0.05Ω) <50mΩ JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
Mechanical Shock ± (0.25% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ± (0.5% + 0.05Ω) ± (1.0% + 0.05Ω) <50mΩ MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ± (1% + 0.05Ω) AEC-Q200-002
Human body, 2KV
Resistance to Solvents No visible damage on appearance and marking. MIL-STD-202 Method 215
Add Aqueous wash chemical - OKEM Clean or equivalent. Do not use banned solvents.
Terminal Strength No broken AEC-Q200-006
Force of 1.8kg for 60 seconds.
Flammability No ignition of the tissue paper or scorching or the pinewood board UL-94
V-0 or V-1 are acceptable. Electrical test not required.
Sulfur Test ± R± 5% <100mΩ EIA-977 (Condition A)
60± 2°C, no power rating for 480 hrs.
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
납땜 조건
Soldering Condition (IPC/JEDEC J-STD-020)
마킹
No Marking for CN-21 / CN-41
Jumper for all: Letter "0"
1% for CN-42 / CN-43: 4 digits marking (non-including E24 series)
Example:
Resistance 102Ω 2.49KΩ 30K1Ω 49.9KΩ 121KΩ
marking 1020 2491 3012 4992 1213
5% for CN-42 / CN-43: 3 digits marking in E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ (1st and 2nd are E24 code and 3rd code is multiplier)
E24
code
포장
Reel Specifications & Packaging Quantity
Type Packaging Quantity Tape Width Reel Diameter ΦA
(mm)
ΦB
(mm)
ΦC
W
T
CN-21
CN-41
Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
CN-42 Paper 10K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
20K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
40K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
CN-43 Paper 5K 8mm 7 inch 178.5 ± 1.5 60 + 1/-0 13.0 ± 0.2 9.0 ± 0.5 12.5 ± 0.5
10K 8mm 10 inch 254 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
20K 8mm 13 inch 330 ± 1.0 100 ± 0.5 13.0 ± 0.2 9.5 ± 0.5 13.5 ± 0.5
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A
B
W
E
F
P0
P1
P2
ΦD0
T
코드
  • 1333
파일 다운로드
  • 데이터 시트
    데이터 시트
최고의 판매
대만에 본사를 둔 Viking Tech Corporation은 1997년부터 주요 자동차 등급 두꺼운 필름 평면 배열 칩 저항기 (CNF..A 시리즈 CNF43FTFW1333A) 제조업체 중 하나입니다.그들의 제품은 자동차 및 전자 기기 응용 분야에서 사용되며, 제조 공차는 0.01%까지, TCR은 다양한 패키지 크기에서 2 ppm까지 가능합니다.