저항값이 낮은 (금속 스트립) 칩 저항기 (LRP 시리즈 LRP12DTDSR012)
LRP12DTDSR012
저저항(금속 스트립) 칩 저항기 - LRP 시리즈
LRP Series2512 ±0.5% 50 2W Series0.012Ω 4K/Reel
| 크기 | 허용오차 | TCR (ppm /℃) | 전력 | 저항 (옴) | 패키지 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2512 | ±0.5% | 50 | 2W | 0.012 | 4K/Reel |
환경 특성
| Item | Requirement | Test Method |
|---|---|---|
| Short Time Overload | ±1.0% | IEC60115-1 4.13 JIS-C-5201-1 4.13 5*rated power for 5 seconds |
| Insulation Resistance | ³10G | IEC60115-1 4.6 JIS-C-5201-1 4.13 100V DC for 1 minute |
| Biased Humidity | ±1.0% | MIL-STD-202 Method 103 1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power |
| Dry Heat | ±1.0% | IEC60115-1 4.23.2 JIS-C-5201-1 4.23.2 at +170°C for 1000 hrs |
| Bending Strength | ±1.0% | JIS-C-5201-1 4.33 IEC-60115-1 4.33 Bending width 2mm once for 5 seconds |
| Solderability | 95% min. coverage | JIS-C-5201-1 4.17 IEC-60115-1 4.17 245±5°C for 3 seconds |
| Resistance to Soldering Heat | ±0.5% | JIS-C-5201-1 4.18 IEC-60115-1 4.18 260±5°C for 10 seconds |
| Low Temperature Storage | ±1.0% | IEC60115-1 4.23.4 JIS-C-5201-1 4.23.4 at -55°C for 2 hrs |
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
납땜 조건
(Reflow soldering only)
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
포장
Packing Quantity & Reel Specifications
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LRP06 | 8~20 | Paper | 5K | 8mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60+1/-0 | 13.0±0.2 | 9.0±0.5 | 12.5±0.5 |
| LRP 12 | 4~100 | Embossed | 4K | 12mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60±1.0 | 13.0±0.5 | 13.0±1.0 | 15.5±0.5 |
| LRP12 | 3 | Embossed | 2K | 12mm | 7 inch | 178.5±1.5 | 60±1.0 | 13.0±0.5 | 13.0±1.0 | 15.5±0.5 |
Embossed Plastic Tape Specifications
| LRP12(3mΩ) | 3.50±0.10 | 6.70±0.10 | 12.0±0.30 | 1.75±0.10 | 5.5±0.05 | 4.00±0.10 | 4.00±0.10 | 2.00±0.05 | 1.50+0.1, -0 | 1.45±0.20 |