Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTESR010)
LR12FTESR010
metaal weerstanden
Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTESR010) Files Download
LR Series2512 ±1% 100 2W Series10mΩ
GrootteTolerantieTCR (ppm /ā„ƒ)VermogenWeerstand (Ohm)
2512±1%1002W10m
Power Rating
at 70°C
Operating Temp. Range Resistance Range (mΩ) TCR
(PPM/°C)
±1% ±3% ±5%
LR12ā–”TDS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 ±50
LR12ā–”TWS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 6, 6.5, 7 ±75
LR12ā–”TES▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 4, 5, 10 ±100
LR12ā–”TKS▔▔▔▔ 2W -55 ~ +155°C 2.5, 3 ±150
Resistance (4Marking)
Resistance 1mΩ 2mΩ 7mΩ 10mΩ
+25~125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±0.5% JIS-C-5201-1 5.5
5*rated power for 5 seconds
±1% MIL-STD-202 Method 108A
Dry Heat ±1% JIS-C-5201-1 7.2
at +170°C for 1000 hrs
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±0.5% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Thermal Shock ±0.5% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~ 150°C, 100 cycles
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
■ Excitation Current: 3A (0.5mΩ~1.5 mΩ)
                      1A (2mĪ©~10mĪ©)
1 - 10 0.81±0.1
  1. The cumulative tolerance of 10 sprockets hole pitch is ± 0.2mm.
  2. Carrier camber shall be not more than 1mm per 100mm through a length of 250mm.
  3. A & B measured 0.3mm from the bottom of the packet.
  4. T measured at a point on the inside bottom of the packet to the top surface of the carrier.
Code
  • R010
Beste verkoop
Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTESR010) Fabrikant - Viking
Gevestigd in Taiwan, Viking Tech Corporation is een van de belangrijkste Ultra Lage Ohm (Metaalstrip) Chipweerstand (LR Serie LR12FTESR010) fabrikanten sinds 1997.En hun producten worden gebruikt in de automotive en elektronische apparaten, met een fabricagetolerantie tot 0,01% en TCR tot 2 ppm in een breed scala aan verpakkingsformaten.