薄膜精密チップ抵抗器(ARシリーズAR13DTNO1304)
AR13DTNO1304
薄膜精密チップ抵抗器(ARシリーズAR13DTNO1304) Files Download
薄膜精密チップ抵抗器 - ARシリーズ
ARBTC Series1210 ±0.5% 15 1/3W Series1.3MΩ 5K/Reel
サイズ公差TCR (ppm /℃)電力抵抗 (オーム)パッケージ
1210±0.5%151/3W1.3M5K/Reel
高出力定格電気仕様
Type ±0.01% ±0.05% ±0.1% ±0.25% ±0.5% ±1%
AR01 (0201) 1/20W -55 ~ +155℃ 25V 50V - 22Ω - 75KΩ ±25
±50
AR02 (0402) 1/10W -55 ~ +155℃ 50V 100V 49.9Ω - 4.99KΩ - ±1
±2
±3
49.9Ω - 20KΩ ±5
49.9Ω - 12KΩ 49.9Ω - 100KΩ ±10
±15
- 49.9Ω - 12KΩ 4.7Ω~255KΩ ±25
±50
AR03 (0603) 1/10W -55 ~ +155℃ 75V 150V 24.9Ω - 15KΩ ±1
±2
±3
24.9Ω - 60KΩ ±5
24.9Ω - 100KΩ 4.7Ω - 332KΩ 4.7Ω - 511KΩ ±10
±15
1Ω -1MΩ ±25
1/6W -55 ~ +155℃ 100V 150V 10Ω - 332KΩ ±25
AR05 (0805) 1/8W -55 ~ +155℃ 150V 300V 24.9Ω - 30KΩ ±1
24.9Ω - 150KΩ ±5
24.9Ω - 200KΩ 4.7Ω -511KΩ 4.7Ω -1MΩ ±10
1Ω - 2MΩ ±25
1/4W -55 ~ +155℃ 150V 300V 10Ω - 499KΩ ±25
AR06 (1206) 1/4W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω - 49.9KΩ ±1
24.9Ω - 300KΩ ±5
24.9Ω - 499KΩ 4.7Ω - 1MΩ ±10
1Ω - 2MΩ ±25
1/3W -55 ~ +155℃ 200V 400V 10Ω ~1MΩ ±25
AR13 (1210) 1/ 3W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω – 49.9KΩ ±1
24.9Ω – 300KΩ ±5
24.9Ω - 499KΩ 4.7Ω - 1MΩ ±10
1Ω - 2MΩ ±25
AR10(2010) 1/3W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω - 49.9KΩ ±1
24.9Ω - 300KΩ ±5
24.9Ω - 499KΩ 4.7Ω - 1MΩ ±10
1Ω - 2MΩ ±25
1/2W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω - 2KΩ 4.7Ω – 1MΩ 1Ω – 1MΩ ±10
±25
AR12(2512) 3/4W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω - 2KΩ 4.7Ω – 2KΩ 1Ω – 2KΩ ±10
±25
1W -55 ~ +155℃ 200V 400V 24.9Ω - 2KΩ 4.7Ω – 1MΩ 1Ω – 1MΩ ±10
Operating Voltage=√(P*R) or Max. operating voltage listed above, whichever is lower.
Overload Voltage=2.5*√(P*R) or Max. overload voltage listed above, whichever is lower.
☑ Viking is capable of manufacturing the optional spec based on customer's requirement.
(Lower Resistance:1~10Ω ; High Power Rating)
環境特性
Item Requirement Test Method
Tol. ≦ 0.05% Tol. > 0.05%/th>
Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) As Spec. MIL-STD-202 Method 304
+25/-55/+25/+125/+25°C
Short Time Overload ΔR±0.05% ΔR±0.2% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. overload voltage whichever is lower for 5 seconds
ΔR±0.2% for high power rating
Insulation Resistance >9999 MΩ MIL-STD-202 Method 302
Apply 100VDC for 1 minute
Endurance ΔR±0.05% ΔR±0.2% MIL-STD-202 Method 108A
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
0201: >7kΩ ΔR±0.5%
≦7kΩ ΔR±0.2%
ΔR±0.5% for high power rating
Damp Heat with Load ΔR±0.05% ΔR±0.3% MIL-STD-202 Method 103B
40±2°C, 90~95% R.H. RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
ΔR±0.5% for high power rating
Bending Strength ΔR±0.05% ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 60 seconds
2010, 2512: 2mm other sizes: 3mm
Solderability 95% min. coverage MIL-STD-202 Method 208H
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ΔR±0.05% ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 210E
260±5°C for 10 seconds
Dielectric Withstand Voltage By Type MIL-STD-202 Method 301
Max. overload voltage for 1 minute
Thermal Shock ΔR±0.05% ΔR±0.2% MIL-STD-202 Method 107G
-55°C ~150°C, 100 cycles
Low Temperature Operation ΔR±0.05% ΔR±0.2% JIS-C-5201-1 4.36
1 hour, -65°C, followed by 45 minutes of RCWV
ΔR±0.5% for high power rating
High Temperature Exposure ΔR±0.5% MIL-STD-202 Method 108
at +155°C for 1000 hrs
RCWV(Rated continuous working voltage)= √(P*R) or Max. Operating voltage whichever is lower
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
はんだ付け条件
IR Reflow Soldering / Wave Soldering (Flow Soldering)
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(2) Time of wave soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(3) Time of soldering iron at maximum temperature point 410°C:5s
マーキング
0603 3digit marking
Marking Table
Code E96 Code E96 Code E96 Code E96
309
Code A B C D E F G H X Y Z
Multiplier 10s0 101 102 103 104 105 106 107 10-1 10-2 10-3
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω  102=1KΩ
E24 10 11 12 13 15 16 18 20 22 24 27 30 33 36 39 43 47 51 56 62 68 75 82 91
0805~2512 4digit marking
Example
Resistance 100Ω 2.2KΩ 10KΩ 49.9KΩ 100KΩ
marking 1000 2201 1002 4992 1003
パッケージング
Packing Quantity & Reel Specifications (Unit :mm)
Type ØA ØB ØC W T Paper Type(EA) Emboss Plastic Tape(EA) Packing Quantity & Reel Specifications
AR01 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 10,000 -
AR02 178.0±1.0 60.0+1.0 13.5±0.7 9.5±1.0 11.5±1.0 10,000 -
Paper Tape Specifications
Paper Tape Specifications
Type A B W E F P0 P1 P2 ΦD0 T
☑ Peel force of top cover tape
☑ The peel speed shall be about 300mm/min±5%
☑ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf
Emboss Plastic Tape Specifications (Unit: mm)
Type A B W E F P0 P1 P2 ØD0 T
☑ Peel force of top cover tape
☑ The peel force of top cover tape shall be between 20gf to 80gf
コード
  • 1304
ベストセール
薄膜精密チップ抵抗器(ARシリーズAR13DTNO1304)メーカー - Viking
台湾に本社を置くViking Tech Corporationは、1997年からの主要な薄膜精密チップ抵抗器(ARシリーズAR13DTNO1304)メーカーの一つです。彼らの製品は自動車や電子機器のアプリケーション全体で使用されており、製造公差は0.01%まで、TCRは2 ppmまでの幅広いパッケージサイズで対応しています。
主要製品
自動車アプリケーション
薄膜精密抵抗器0.01%、TC2ppm、ワイヤボンダブル、防錆、MELF。 電流センシング、金属、抗硫黄、サージ、高電圧、TO220/247パッケージ最大100Wまで