厚膜アレイチップ抵抗器 (CNシリーズ CN-21FL6--102R)
CN-21FL6--102R
厚膜アレイチップ抵抗器 (CNシリーズ CN-21FL6--102R) Files Download
厚膜アレイチップ抵抗器 - CNシリーズ
CN,CAN Series0201 ±1% 200 1/32W Series102Ω 10k/Reel
サイズ公差TCR (ppm /℃)電力抵抗 (オーム)パッケージ
0201±1%2001/32W10210k/Reel
等価回路図
Thick Film Array Chip Resistor - CN Series Equivalent Circuit Diagram
環境特性
Item Requirement Test Method
±1% ±5% Jumper
Temperature Coefficient of
Resistance (T.C.R.)
As Spec. JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
-55°C~+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(1.0%+0.05Ω)
CNA42/43:
±(2.0%+0.05Ω)
±(2.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ³10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) <50mΩ
CN-21/41&
CNA42/43:
<100mΩ
JIS-C-5201-1 4.25
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(2.0%+0.10Ω) ±(3.0%+0.10Ω) <50mΩ
<100mΩ
JIS-C-5201-1 4.24
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Dry Heat ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.5%+0.10Ω)
CN-21/41:
±(3.0%+0.10Ω)
<50mΩ
<100mΩ
at +125/+155°C for 1000 hrs
Bending Strength ±(1.0%+0.05Ω) ±(1.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.33
Bending once for 5 seconds with 3mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.5%+0.05Ω)
±(1%+0.05Ω)
±(1.0%+0.05Ω) <50mΩ JIS-C-5201-1 4.18
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%