低抵抗(メタルストリップ)チップ抵抗器(LRPシリーズLRP12DTCSR100)
LRP12DTCSR100
低抵抗(メタルストリップ)チップ抵抗器(LRPシリーズLRP12DTCSR100) Files Download
低抵抗(メタルストリップ)チップ抵抗器 - LRPシリーズ
LRP Series2512 ±0.5% 25 2W Series0.1Ω 4K/Reel
サイズ公差TCR (ppm /℃)電力抵抗 (オーム)パッケージ
2512±0.5%252W0.14K/Reel
JIS-C-5201-1 4.8
-55°C~+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload±1.0%IEC60115-1 4.13
Insulation Resistance³10GIEC60115-1 4.6
100V DC for 1 minute
Endurance±1.0%IEC60115-1 4.25
70±2°C, rated power for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Biased Humidity±1.0%MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power
Dry Heat±1.0%IEC60115-1 4.23.2
at +170°C for 1000 hrs
Bending Strength±1.0%JIS-C-5201-1 4.33
IEC-60115-1 4.33
Bending width 2mm once for 5 seconds
Solderability95% min. coverageJIS-C-5201-1 4.17
IEC-60115-1 4.17
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat±0.5%JIS-C-5201-1 4.18
260±5°C for 10 seconds
Rapid Change of Temperature±1.0%JIS-C-5201-1 4.19
-55°C to +155°C, 5 cycles
Low Temperature Storage±1.0%IEC60115-1 4.23.4
at -55°C for 2 hrs
RCWV(Rated Continuous Working Voltage)= √(P*R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
IR Reflow Soldering
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s