금속 필름 고주파 MELF 저항기 (CSRF 시리즈 CSRF0102FTDP0100)
CSRF0102FTDP0100
금속 필름 고주파 MELF 저항기 (CSRF 시리즈 CSRF0102FTDP0100) Files Download
금속 필름 고주파 MELF 저항기 - CSRF 시리즈
CSRF Series0102 ±1% 50 1/5W Series10Ω 3K/Reel
크기허용오차TCR (ppm /℃)전력저항 (옴)패키지
0102±1%501/5W103K/Reel
환경 특성
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of
Resistance (T.C.R.)
As Spec JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
-55°C~+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(0.15%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ³10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(1%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.25
MIL-STD-202 Method 108
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(1%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.24
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
High Temperature Exposure ±(1%+0.05Ω) MIL-STD-202 Method 108
at +155°C for 1000 hrs
Board Flex ±(0.5%+0.05Ω) AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 2mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.25%+0.05Ω) MIL-STD-202 Method 210
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%