Resistor MELF de Filme Metálico de Alta Frequência (Série CSRF CSRF0102FTDP0100)
CSRF0102FTDP0100
Resistor MELF de Filme Metálico de Alta Frequência (Série CSRF CSRF0102FTDP0100) Files Download
Resistor MELF de Filme Metálico de Alta Frequência - Série CSRF
CSRF Series0102 ±1% 50 1/5W Series10Ω 3K/Reel
TamanhoTolerânciaTCR (ppm /℃)PotênciaResistência (Ohm)Pacote
0102±1%501/5W103K/Reel
Características Ambientais
Item Requirement Test Method
Temperature Coefficient of
Resistance (T.C.R.)
As Spec JIS-C-5201-1 4.8
IEC-60115-1 4.8
-55°C~+125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ±(0.15%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.13
IEC-60115-1 4.13
RCWV*2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance ³10G JIS-C-5201-1 4.6
Max. Overload Voltage for 1 minute
Endurance ±(1%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.25
MIL-STD-202 Method 108
70±2°C, RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hr “OFF”
Damp Heat with Load ±(1%+0.05Ω) JIS-C-5201-1 4.24
40±2°C, 90~95% R.H., RCWV for 1000 hrs with 1.5 hrs “ON” and 0.5 hrs “OFF”
High Temperature Exposure ±(1%+0.05Ω) MIL-STD-202 Method 108
at +155°C for 1000 hrs
Board Flex ±(0.5%+0.05Ω) AEC-Q200-005
Bending once for 60 seconds with 2mm
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
J-STD-002
245±5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ±(0.25%+0.05Ω) MIL-STD-202 Method 210
260±5°C for 10 seconds
Voltage Proof No breakdown or flashover JIS-C-5201-1 4.7
1.42 times Max. Operating Voltage for 1 minute
Leaching Individual leaching area ≦5%
Total leaching area ≦ 10%