タンタルナイトライド薄膜精密チップ抵抗器(TARシリーズTAR06CTDU49R9)
TAR06CTDU49R9
タンタル窒化物薄膜精密チップ抵抗器 - TARシリーズ
TAR Series1206 ±0.25% 50 1/2W Series49.9Ω 5K/Reel
サイズ公差TCR (ppm /℃)電力抵抗 (オーム)パッケージ
1206±0.25%501/2W49.95K/Reel
IEC-60115-1 4.8
-55°C ~ + 125°C, 25°C is the reference temperature
Short Time Overload ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.13
RCWV x 2.5 or Max. Overload Voltage whichever is lower for 5 seconds
Insulation Resistance >1000 MΩ JIS-C-5201-1 4.6
IEC-60115-1 4.6
Max. Apply 100VDC for 1 minute
Operational Life ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 108
Condition D Steady State TA=125°C at derated power.
Measurement at 24±4 hours after test conclusion.
Biased Humidity ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 103
1000 hrs 85°C/85%RH 10% of operating power.
High Temperature Exposure ΔR±0.15% MIL-STD-202 Method 108
at + 155°C for 1000 hrs
Board Flex ΔR±0.1% JIS-C5201-1 4.23
Bending 2mm for 60 seconds
Solderability 95% min. coverage JIS-C-5201-1 4.17
245 ± 5°C for 3 seconds
Resistance to Soldering Heat ΔR±0.1% JIS-C-5201-1 4.18
260 ± 5°C for 10 seconds
Endurance ΔR±0.1% IEC-60115-1 4.25
Moisture Resistance ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 106
65 ± 2°C, 80~100%RH, 10 CYCLES, 24 hours/cycle
Temperature Cycling ΔR±0.1% for 125°C JESD22 Method JA-104
-55°C to + 125°C, 1000 cycles
-55°C to + 155°C, 1000 cycles
ΔR±0.2% for 155°C
Mechanical Shock ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 213
Wave Form: Tolerance for half sine shock pulse.
Peak value is 100g's. Normal duration (D) is 6.
Vibration ΔR±0.1% MIL-STD-202 Method 204
5 g's for 20 min., 12 cycles each of 3 orientations, 10-2000 Hz
ESD ΔR±0.1% AEC-Q200-002
Sulfur Test ΔR±1% EIA-977(Conditions B)
105 ± 2°C, no power rating for 750 hrs
RCWV (Rated Continuous Working Voltage)=√(P x R) or Max. Operating Voltage whichever is lower.
☑ Storage Temperature: 15 ~ 28°C; Humidity < 80%RH
はんだ付け条件
IR Reflow Soldering / Wave Soldering (Flow Soldering)
(1) Time of IR reflow soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(2) Time of wave soldering at maximum temperature point 260°C:10s
(3) Time of soldering iron at maximum temperature point 410°C:5s
0603 3digit marking for E24
Example: 101=100Ω 102=1KΩ
Example
Resistance 100Ω 2.2KΩ 10KΩ 49.9KΩ 100KΩ
☑ Peel force of top cover tape
☑ The peel speed shall be about 300mm/min±5%
☑ The peel force of top cover tape shall be between 8gf to 60gf
コード
  • 49R9
ベストセール
台湾に本社を置くViking Tech Corporationは、1997年からの主要なタンタルナイトライド薄膜精密チップ抵抗器(TARシリーズTAR06CTDU49R9)メーカーの一つです。彼らの製品は自動車や電子機器のアプリケーション全体で使用されており、製造公差は0.01%まで、TCRは2 ppmまでの幅広いパッケージサイズで対応しています。
薄膜精密抵抗器0.01%、TC2ppm、ワイヤボンダブル、防錆、MELF。 電流センシング、金属、抗硫黄、サージ、高電圧、TO220/247パッケージ最大100Wまで