Indutor de Modo Comum de Chip (série CM CMH05MT201)
CMH05MT201
Indutor de Modo Comum de Chip (série CM CMH05MT201) Files Download
CM Series0805 ±20% 200μH 0.35 Ω 330mA 125V 10MΩ min.
0805±20%200100MHz0.353305012510
Características Ambientais
Electrical Performance Test
Items Requirement Test Conditions / Test Methods
Impedance Refer to standard electrical
characteristic spec.
Component should not be damaged
LCR Meter HP 4291B
DC Resistance DCR Micro-Ohm meter (GOM-801G)
Withstand Voltage (VDC) Test Voltage: 2.5 Times Rated Voltage
Testing Time: 60 seconds
Charge Current: 0.5mA
Rated Voltage (VDC) Test Voltage: Rated Voltage
Testing Time: 1 to 5 seconds
Charge Current: 1mA
Insulation Resistance (I.R) Charge Current: 1minute
10M ohm min.
Mechanical Performance Test
Component Adhesion
(Push Test)
Base: 0805≧2 Lbs
Cover: 0805≧1 Lbs
Base: 1206≧4 Lbs
Cover: 1206≧2 Lbs
The component should be soldered (232°C± 5°C for 10 sec.) to tinned copper substrate
Drop Component should not be damaged Dropping chip by each side and corner. Drop 10 times in total
Drop height: 100 cm
Drop weight: 125 g
Vibration Test (Low Frequency) Component should not be damaged 1. Amplitude: 1.5 m/m
2. Frequency: 10-55-10Hz (1min.)
3. Direction: X, Y, Z
4. Duration: 2 Hrs/X, Y, Z
Climatic Test
Low Temperature Storage Impedance change: Within± 20%
Without distinct damage in appearance
1. Temp: -40 ±2°C
2. Time: 1000±48 Hours
3. Component should be tested after 1hour at room temperature
Thermal Shock
Total: 5 Cycles
High Temperature Storage 1. Temp: 85 ± 2°C
2. Time: 1000 ± 48 Hours
Humidity 1. Temp: 40 ± 2°C
2. R.H. : 90 ~ 95%
3. Time: 48 ±2 Hours
High Temperature Load Life There should be no evidence of short or open circuit 1. Temp: 85 ± 2°C
3. Load: Allowed DC Current
Low Temperature Load Life 1. Temp: -40 ± 2°C
3. Load: Allowed DC Current
☑ Storage Temperature: 15~28°C; Humidity < 80%RH
Embalagem
Packaging Quantity & Reel Specifications
Packing Quantity & Reel Specifications
Type ΦA ΦB ΦC W T Quantity (EA)
CMH05 178±2.0 60±0.5 13±0.3 9±0.3 11.4±1.0 2000
CMH06 178±2.0 60±0.5 13±0.3 9±0.3 11.4±1.0 2000
Embossed Plastic Tape Specifications
Emboss Plastic Tape Specifications
Type A (mm) B (mm) W (mm) E (mm) F (mm) P0 (mm) P1 (mm) P2 (mm) ΦD0 (mm) T (mm)
Peel-off Force
Temperature: 5 ~ 35°C
Humidity: 45 ~ 85%
Atmospheric pressure: 860 ~ 1060hpa
Peel-off Force
Melhor venda
Indutor de Modo Comum de Chip (série CM CMH05MT201)Fabricante - Viking
Com sede em Taiwan, Viking Tech Corporation é um dos principais fabricantes de Indutor de Modo Comum de Chip (série CM CMH05MT201) desde 1997.E seus produtos são utilizados em aplicações automotivas e de dispositivos eletrônicos, com tolerância de fabricação de até 0,01% e TCR de até 2 ppm em uma ampla gama de tamanhos de embalagem.